Jestliže vás začal zajímat chov čmeláků, není důvod proč to nezkusit :-) Chov čmeláka nebude mít pozitivní vliv nejen na vaši zahradu, či sad, ale i okolní vegetaci v okruhu několika kilometrů. Chov čmeláka není tak náročný, jako chov včely medonosné, je však velmi důležité, aby se zájemce o chov nejprve seznámil s metodikou chovu. Jelikož se jedná o zvláště chráněný druh musíme s čmeláky nakládat tak, aby nedošlo k jejich újmě.
Teorie k chovu
Chovu čmeláků mezi zahrádkáři je každým rokem rozšířenější, této ušlechtilé činnosti se věnují dva webové portály www.cmelaciplus.cz a www.chov-cmelaku.cz. Pro ty, jež mají Facebook, pak doporučujeme stránku Čmeláci Plus či Čmeláci.cz. Pro cenné rady a inspiraci pak doporučujeme také skupinu Čmeláci Plus - Diskuzní fórum.
Krásné shrnutí životního cyklu čmeláků poskytuje například toto video od Zelená domácnost:
Potrava
Před pořízením čmelínu je dobré se zamyslet, zda bude mít čmeláčí hnízdo dostatek potravy během celého životního cyklu tedy od jara, ale i během léta. Živí se stejně jako včely především nektarem a pylem z kvetoucích rostlin.
Čmelín
Kvalitní čmelín je základem úspěchu. Na webových stránkách není problém najít celou škálu čmelínů, né každý nabízení čmelín je však vhodný pro ideální prosperitu a rozvoj hnízda, proto je vhodné dát na rady zkušených chovatelů např. na facebooku Čmeláci plus.
Důležité vlastnosti čmelínu:
- Vhodné rozměry
- Opatření proti škůdcům
- Dobré izolační vlastnosti
- Teplodržný materiál
Vhodné rozměry:
Vhodné rozměry čmelína jsou cca 25x25x20 (š x h x v).
Opatření proti škůdcům:
Čmeláčí hnízdo může ohrožovat hojní počet škůdců např, zavíječ, pačmelák, mravenci atd. Proto je důležité učinit vše proto, abychom hnízdo chránili. Vhodné doplňky čmelínu jsou nožky umístěné v miskách s rostlinným olejem, síťky za větrací mřížkou a klapka na vletovém otvoru.
Izolační vlastnosti:
Aby stěna čelínu udržela uvnitř ideální teplotu, je několik vhodných technických řešení:
- Silná dřevěná, či překližková stěna
- Dvojitá stěna se vzduchovou mezerou
- Dvojitá stěna proložená polystyrénem
Teplodržný materiál
Materiálů pro výplň čmelína je poměrně velké množství (surová vlna, bavlna, filc, hrabanka atd.). Ideální materiály jsou však přírodního původu bez použití chemikálií, jako je surová bavlna. Výstelka čmelína nesmí obsahovat dlouhá vlákna, kdy hrozí, že se čmeláci zamotají.
V minulosti byli čmeláci chováni především pro účely opylování rostlin ( např. rajčat a paprik) pěstovaných ve sklenících. V současnosti je opylovací schopnost čmeláků hojně využívána nejen ve sklenících, ale i v sadařství a semenářstí. Mezi našimi zahrádkáři roste také zájem chovat čmeláky, čímž pozitivně ovlivní svou úrodu a současně podpoří biodiverzitu v okolní krajině.
Další výhodou při využití ke komerčnímu opylování je jejich menší agresivita při porovnání s včelou medonosnou. Čmeláci létají při nízkých teplotách okolo 6°C za podmračeného počasí, či mírného deště. Opylují mimo jiné také jeteloviny, raně kvetoucí košťáloviny, mnohé byliny a ovocné stromy. Jako opylovači nemají čmeláci konkurenci. Využití čmeláka v zemědělství má i záporné stránky a to především v podobě dovozu úlů s nepůvodními druhy čmeláků ze zahraničí, kde hrozí příliv rozdílných genů, či parazitů a chorob.
Časopis ŽIVA (online). Copyright ©Rx (cit.17.11.2020). Dostupné z: http://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/laboratorni-chov-cmelaku-a-jeho-vyznam.pdf
Více o tom, jak by měl čmelín ideálně vypadat: